خانه آرمان، مرکز زندگی فرزندان بی‌سرپرست یک موسسه‌ی خیریه‌ی غیرانتفاعی با مجوز از اداره کل بهزیستی استان اصفهان و به شماره ثبت ۳۱۹۴ است که از سال ۱۳۹۰ به مراقبت و حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی‌سرپرست می‌پردازد. مجموعه اکنون در سه شعبه‌ی کودکان ۳ الی ۶ سال، پسران ۷ الی ۱۲ سال و دختران ۷ الی ۱۲ سال فعالیت می‌کند.

سالگرد تأسیس مرکز خیریه نگهداری از کودکان بی سرپرست هر ساله در تاریخ 25 اردیبهشت جشن‌ گرفته می‌شود. این روز به عنوان روزجهانی خانواده نیز شناخته می‌شود. در این روز، افراد مختلفی از جمله فعالان حقوق کودکان، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و دیگر علاقمندان به رفاه کودکان بی سرپرست، با هم دیدار می‌کنند و در مراسمی کوچک برای بهبود وضعیت کودکان بی سرپرست تلاش می‌کنند.

از زمان تأسیس، خانه آرمان سعی کرده تا در سطح استانی و کشوری به عنوان یکی از برترین و موثرترین سازمان‌ها در حوزه مراقبت از کودکان بی سرپرست تبدیل شود. این مرکز همواره به وظایف خود در حوزه مشاوره، تحصیل، بهداشت و درمان، تأمین روزمره و توانمندسازی کودکان بی سرپرست، مهارت‌آموزی و حمایت از آنها، بهبود شرایط زندگی و تلاش برای پذیرش در خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی و بسیاری دیگر فعالیت‌های حوزه کودکان بی سرپرست و خانواده‌های آنها می‌پردازد.

در حالی که خانه آرمان به مراقبت و پشتیبانی از فرزندان بی سرپرست خود می‌پردازد، تلاش برای رسیدن به هدف نهایی خود، یعنی کاهش تعداد کودکان بی سرپرست، از طریق حضور در خانواده‌های متقاضی همچنان ادامه دارد. این مرکز با تکیه بر دانش و تجربه خود و با استفاده از روش‌های مدرن و علمی و مشاوره کارشناسان سعی در بهبود شرایط زندگی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و پیشگیری از آسیب‌های بیشتر در آینده را دارد.به عنوان یک سازمان خیریه، خانه آرمان به نیازهای مالی و معنوی خود برای ادامه فعالیت‌های خیرخواهانه نیاز دارد. افراد و سازمان‌هایی که مایل به حمایت از کودکان بی سرپرست هستند،می‌توانند یاری رسان ما در این مسیر پرچالش باشند. همچنین،علاقه مندان به کودکان و داوطلبین نیز به عنوان یک شهروند مسئول، می‌توانید از طریق افزایش آگاهی عمومی درباره مسائل کودکان بی سرپرست، در بهبود وضعیت آنها موثر باشید.

به یاد داشته باشید که کمک به خانه‌ آرمان، تنها تامین هزینه های زندگی نیست، نیاز ما همفکری، همدلی و همراهی شماست…

12 سالگی خانه آرمان مصادف شده است با یک شروع تازه برای این موسسه و فرزندان آن، چرا که بعد از سالها قرار است با همیاری خیرین نیکوکار، شعبه مرکزی خانه آرمان به مجموعه بزرگ‌تری منتقل شود، خانه‌ای که نه تنها فضای بیشتری برای رشد و زندگی فرزندان 3 تا 12 سال کنونی را به ما میدهد، بلکه قابلیت پذیرش فرزندان 12 تا 18 سال را نیز در آینده به موسسه ایجاد خواهد کرد.

کلام آخر

سالگرد تاسیس مرکز زندگی فرزندان بی سرپرست خانه آرمان، یک فرصت برای تجدید نظر در نقش و اهمیت این موسسه و نیز تلاش برای بهبود شرایط زندگی کودکان بی سرپرست است. با توجه به اینکه کودکان بی سرپرست به دلیل شرایط سخت زندگی، در معرض خطرات بسیاری هستند، ادامه وجود این مراکز اهمیت بسیاری دارد و تلاش برای پشتیبانی از آنها و بهبود شرایط زندگی آنها باید برای جامعه دارای اهمیت باشد. همچنین، باید توجه داشت که بهبود شرایط کودکان بی سرپرست، نه تنها به آنها بلکه به جامعه به طور کلی نیز کمک می‌کند و باعث پیشرفت جامعه و کاهش مشکلات اجتماعی می‌شود. از اینرو، همیاری شما هرچند محدود به سازمان‌های خیریه کمک می‌کند و در بهبود و رفاه کودکان بی سرپرست موثر خواهد بود.

سرنوشت کودکان بی‌سرپرست انتخاب خودشان نیست، ولی تغییر سرنوشت آنها، انتخاب همه‌ی ماست