قصه آرمان

خانه آرمان سرزمین سفیران فردا، مرکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست می باشد که از سال 1390 با شماره ثبت 3194 با مجوز و تحت نظارت اداره کل بهزیستی استان اصفهان فعالیت خود را آغاز کرده است.

خانه آرمان دارای 2 شعبه واقع در اصفهان، خانه اصفهان، خیابان ماه فرخی (برای نگهداری از فرزندان 3 الی 6 و فرزندان پسر 7 الی 12 سال)  و شعبه دوم  واقع در اصفهان، خانه اصفهان، خیابان نوبهار  (برای نگهداری فرزندان دختر 7 الی 12 سال) می‌باشد.

خانه آرمان از کجا شروع شد؟

خانه آرمان، در ابتدا با عنوان سپاهان سرزمین کودکان بهشت در سال 1390 تاسیس گردید، در سالهای اول تنها از نونهالان 3 تا6 سال در خانه‌ای در منطقه ای نزدیک به زندان دستگرد اصفهان نگهداری میشد، خانه‌ای که به همت هیئت مدیره و خیرین برای آن کودکان راه اندازی شد، تعداد 12 کودک در آن خانه  زندگی میکردند و توسط تعداد 6 مربی و پرسنل فعالیت خود را ادامه دادیم و تمام سختی‌های راه‌اندازی خانه و نگهداری از فرزندان را  به  شیرینی لبخندی برلبان آنها تحمل کردیم.

موفقیت‌های خانه آرمان

خانه آرمان به عنوان یک موسسه مردم نهاد در راستای اهداف و برنامه‌های خود اقدامات قابل توجهی را در طول سالهای فعالیت خود انجام داده است که از بین آنها میتوان یه موارد زیر اشاره کرد:

  • نگهداری از فرزندان در بهترین شرایط محیطی، آموزشی، بهداشتی
  • فراهم کردن بهترین شرایط تفریح ، بازی و مسافرت‌‌های فصلی با توجه به نیاز فرزندان
  • تجهیز و راه‌اندازی خانه دوم با هدف ایجاد فضای بیشتر و راحتتر برای فرزندان
  • ارائه خدمات ویژه به کودکان بر اساس نیاز‌های آنها از قبیل: جلسات تراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی
  • برگزاری بازارچه‌ها و پویش‌ها با هدف آگاهی درباره کودکان بی‌سرپرست، فرهنگ نیکوکاری و جذب مسئولیت اجتماعی افراد، سازمانها و مشاغل (CSR)
  • برگزاری دوره‌های آموزشی و مربیگری برای پرسنل و مربیان با هدف به روزرسانی دانش مجموعه
  • ایجاد خدمات و محصولات نوآورانه با هدف جذب کمک‌های بیشتر مردمی برای بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی فرزندان
  • تلاش مستمر و راهنمایی خانواده‌ها برای فرزند‌پذیری که از نتایج آن تاکنون میتوان به سپردن سرپرستی 53 نفر از فرزندانمان به خانواده‌های حائز شرایط اشاره کرد.
  • تعامل سازنده با خیرین و حامیان برای حمایت دائمی از فرزندان در سنین بالاتر
  • افزایش سرمایه اجتماعی با جذب بیش از 5000 نفر عضو رسمی مجموعه و بیش از 100 نیروی مشارکتی

در یک نگاه

0
فرزند پذیرش شده‌اند
0
فرزند به خانواده خود برگشته‌اند
0
فرزند به فرزندخواندگی رفته‌اند
0
فرزند اکنون در خانه ما هستند

خدمات و فعالیت‌های خانه آرمان

بعد از پذیرش فرزندان در خانه‌ی آرمان در اولین قدم پس از بررسی پرونده‌ مددکاری، مشاورین مجموعه بر روی رفع آسیب های روحی، رفتاری و جسمی فرزندان متمرکز می شود بدین صورت که برای هر کودک برنامه‌های مورد نیاز و متناسب با خود مانند جلسات تراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی تدوین می شود.
با تمرکز واحد آموزش و پرورش کتاب‌های آموزش مهارت‌های زندگی که به کودکان کنترل خشم، دوستی، نحوه ی درست صحبت کردن و… طی یک برنامه به کودکان آموزش داده می شود تا این مفاهیم در ذهن کودکان نهادینه شود.
رفتار های کودکان توسط مسئول آموزشی این خانه بررسی و برای کودکانی که خشم خود را نمی توانند کنترل کنند، وسواس شدید و اعتماد به نفس پایین دارند برنامه‌های بازی درمانی تدوین می شود.
کلاس‌های فوق برنامه مانند زبان و کلاس‌های ورزشی با توجه به علاقه و استعداد کودکان برای آن‌ها برگزار می شود.
و هم چنین در طی سال تحصیلی روند فرزندان محصل خانه به صورت کامل بررسی می شود.
برنامه های تفریحی کودکان با مشارکت حامیان آرمانی به صورت مستمر برگزار گردیده است این برنامه ها در فضاهای عمومی سطح شهر و یا با در اختیار قرار دادن فضاهای تفریحی توسط خیرین به انجام رسیده است.

وضعیت فرزندان تحت پوشش خانه به صورت مستمر بررسی می شود و تلاش برای فرزندپذیری، از کارهای انجام شده توسط خانه آرمان می باشد، که تاکنون 41 نفر از فرزندانمان را به خانوادههای شایستهای که حتی در بعضی از موارد کودکان دارای شرایط مراقبتی و بیماریهای خاص مانند اچ آی وی، بیش فعالی، اُتیسم و تومور بوده‌اند سپرده‌ایم.

روش‌های تامین هزینه و حامیان

خانه آرمان موسسه‌ای خصوصی میباشد، که تمام مایحتاج و هزینه‌های خود را به روش‌های زیر تامین می‌کند.

نقدی:

دریافت از طریق سایت خانه آرمان، واریز به حساب، سفارش خدمات و محصولات

خدمات و محصولات: استند تسلیت ، قلک ، پیام دیجیتال

غیرنقدی:

به صورت لیست مایحتاج از قبیل : خوراک – پوشاک – بهداشتی – شوینده – اسباب بازی – لوازم التحریر – کمک آموزشی – وسایل منزل

حامیان مجموعه،نیروهای داوطلب و خیرینی هستند که در ارائه خدمات و تامین هزینه های این مجموعه همراه خانه آرمان هستند.
داوطلبینی که در ارائه خدماتی مانند برنامه های تفریحی، آموزشی، برگزاری بازارچه‌ها و پویش همراه این خانه بودند و خیرینی که در تامین تمامی هزینه به صورت نقدی و غیر نقدی و در اختیار قرار دادن پتانسیل و تخصص خود در جهت تامین نیاز های فرزندان در کنار این مجموعه بوده اند.